Hier mogen we toch wel U tegen zeggen. In het jaar 1768 opgericht. Pas vanaf eind 19e eeuw is wat meer informatie en worden er catalogi en foto’s bewaard.
Historisch overzicht
1766 Coenraad Franses legt zijn meesterproef af als slotenkamer voor het St. Eloys- of smidsgilde.
1768 Coenradus (Coen, Coenraad) Franses/Frances, gedoopt op 09-01-1735 te Oedt, circa 20 kilometer ten oosten van Venlo in Duitsland, trouwt in Den Haag op 17 april met Barbara van Huét en begint een handel in ijzerwaren
1773 Coenradus vestigt zijn zaak vermoedelijk dit jaar aan de Korte Poten, K 187 (later genummerd 22) op de hoek van de Apendans. Dit huis is -vanaf 1768 of eerder- eigendom van zijn schoonmoeder Catharina Huét-van Swieten
1780 Leonardus Franses, zoon van Coenradus, gedoopt op 6 november
1806 Leonardus trouwt op 22 juni met Aplonia ‘s-Gravenmade.
Coenradus Franses overlijdt op 5 december
1809/10 Leonardus Franses, meester smid en slotenmaker, wijzigt de zaak van zijn vader in een smederij en handel in haarden. Ook zijn broer Hendrik Franses, slotenmaker, is hier werkzaam.
1851 Op kosten van ‘het gouvernement’, mogen zes Haagse ondernemers, waaronder Leonardus, de Londense wereldtentoonstelling, de Great Exhibition, bezoeken.
De firma ontvangst het vorstelijk keurmerk Hofleverancier.
1853 L. Franses woont in de Herenstraat K 361 (nu nr. 13), direct achter het pand Korte Poten 22
1854 Het bedrijf heeft 14 werknemers in dienst.
1858 Leonardus overlijdt op 9 juni. De smederij wordt voortgezet door Hubertus Coenradus Franses, geboren Den Haag, 24 oktober 1822, zoon van Leonardus.
1860 Het bedrijf noemt zich nu L. Franses en Zoon.
1866 Levering van het hekwerk voor het praalgraf van J.H. Lübeck, gewezen directeur van de Koninklijke Muziekschool.
1877 Franses levert het smidswerk voor het nieuwe deel van het paleis van prins Frederik, broer van Koning Willem 2, aan het Korte Voorhout.
1881 Toestemming een smederij te mogen oprichten in de panden Koediefstraat 2 en 4.
1888 Franses toont op de nationale Tentoonstelling van Kunstnijverheid op de Koekamp het door haar vervaardigde ‘kolossaal ijzeren uithangbord’ voor de firma Pander.
1890 Het bedrijf adverteert nu met twee toonzalen, Korte Poten 22 en het recht daar achtergelegen pand Herenstraat 13, en met haar smederij in de Koediefstraat 4.
Herenstraat 13 was al decennia eerder het woonhuis van L. Franses.
1895 Johannes Antonius Franses, zoon van Hubertus Coenradus, geboren 11 januari 1860 wordt de Stille Vennoot van J.A.A.H. Hoogeveen, de nog immer florerende handel in ijzerwaren J. Hoogeveen en Compagnie aan de Veenkade
1896 In de smederij, Koediefstraat 4, wordt een gasmotor van 8 PK geplaatst.
1901 Franses levert voor het paleis Lange Voorhout, woonplaats van Koningin-Moeder Emma, negen haarden en de lantarens voor aan de gevel. In het persbericht wordt gemeld dat de firma al sinds Koning Willem I levert aan het Koninklijk Huis.
Paula Franses, dochter van J.A. Franses, legt de eerste steen van het Art-Nouveau pakhuis van de firma J. Hoogeveen en Compagnie aan de Veenkade.
1902 Gerardus Antonius Franses, geboren Den Haag op 07-06-1858, zoon van Hubertus Coenradus, beëindigt de samenwerking met zijn vader in het bedrijf.
De firma betrekt het pand Korte Poten 27. Er komt daarbij een nieuwe gevel voor het pand waarin bovenin het jaartal 1768 wordt aangebracht. Dit pand staat via de achterzijde in rechtstreeks contact met de smederij aan de Korte Koediefstraat.
1912 Paula Franses trouwt op 25 januari met Adolf Louis Bernard Revermann, geboren op 24 januari 1886 te Delft.
Op 9 mei gaat Leonardus Coenradus Franses, geboren Den Haag 29 juli 1856, zoon van Hubertus Coenradus, een vennootschap aan met A.L.B. Revermann onder de firma L. Franses en Zoon.
Het bedrijf gaat nu ook gesmede lampen verkopen, ontworpen door Revermann.
1914 L.C. Franses verlaat bovengenoemde vennootschap. Revermann koopt hem uit en is nu enige eigenaar.
1918 Echtscheiding tussen Paula Franses en Revermann
1921 Levering van de kluis voor het nieuwe gebouw van de Nutsspaarbank aan de Riviervismarkt.
1928 Het 160-jarig bestaan wordt uitgebreid gevierd. Er werken 15 mensen.
De firma ontvangt het predicaat Koninklijk.
1938 Ingrijpende verbouwing van winkel en winkelpui van Korte Poten 27.
1939 De eerste bakfiets wordt ingezet.
1947 Overlijden van Revermann. K. Reinbergen, binnenhuisarchitect, is (mede)-firmant.
1951 Het bedrijf wordt omgevormd tot een NV. Later is het bedrijf omgezet tot een BV.
1953 Reinbergen en zijn dochter leiden het bedrijf.
1958 Nadat de firma Fricalor reeds jarenlang Franses-producten verkocht in hun vestiging, Hoogstraat 91 in Rotterdam, neemt de firma Franses nu hier zelf de verkoop in handen.
1960 In mei wordt het filiaal in Rotterdam gesloten.
1968 Vijf auto’s rijden voor de zaak door het hele land.
1973 De firma gaat in eigendom over naar T. Van Vliet, R.Langeweg en Van der Heijden.
1983 Definitieve sluiting van het bedrijf; er werken dan nog ca. 25 mensen.
1984 In maart staan de panden Korte Poten 27 en Koediefstraat 2 te koop.
Productie
-
Begin periode smeedwerk en sleutels
-
Rond 1880 kunstsloten, haarden, kachels, fornuizen, brandvrije kasten
-
Vanaf jaren 70 open haarden, o.a. voor Drakensteijn, kandelaars, trapleuningen, lampenhouders, etc
Afbeeldingen
- De voormalige werkplaats van de firma Franses aan de Koediefstraat, 1990.
- Krantenadvertentie met aanduiding van producten, 1890.
- Krantenadvertentie van de smederij – met elektrische aandrijving – van haar kachels en haarden voor kolen en voor gas, 1907.
- Korte Poten 27, het winkelpand van de firma L. Franses & Zn.
- Feestadvertentie en uitnodiging voor een expositie van producten, 1928.
- Omslag van de bedrijfscatalogus L. Franses & Zoon, 1928.
- Productcatalogus smederij L. Franses & Zoon, Korte Poten 27, jaren 30., L., smederij (1768 – 1983)
- Productcatalogus smederij L. Franses & Zoon, Korte Poten 27, jaren 30.
- Productcatalogus van de smederij L. Franses.
- Advertentie voor een oliestookkachel, 1954.
- Advertentie voor het huren van de ‘nieuwe huisvriend’ , de televisie in 1958. Daarmee betreedt het bedrijf een nieuwe branche.
- Koediefstraat 2, het pakhuis en smederij van Franses en de hijsinstallatie.
Locatie(s)
Bronmateriaal
Bronnen:
Haags gemeentearchief:
– bevolkingsregister
– notarieel archief
Fragmentarchieven/Franses met veel foto’s van producten
Diverse kranten via Delpher.nl:
- De Tijd : godsdienstig-staatkundig dagblad, 02-09-1851
- Dagblad van Zuidholland en ’s Gravenhage, 28-08-1873
- Het Vaderland, 18-01-1881 en 15-11-1928
- Nederlandsche Staatscourant, 04-07-1914
- Het Binnenhof, 11 september 1968
- Haagsche Courant, 6 en 7 september 1968
- Haagsche Courant, 20 maart 1974













